Namaste Jóga

Üdv, a Namaste Jógánál!

A Jóga Tanít Ha Figyelsz!

Mindenki szeretne egészséges, elégedett és boldog lenni. Mindannyian erre törekszünk a magunk módján. Különösen napjainkban azonban az emberek mindenütt világon többet szenvednek a stressztől és olyan terhektől, amelyeket már nem tudnak kézben tartani, mint valaha is az emberiség történetében. Miután újra és újra megpróbálnak megnyugodni és ellazítani, mindhiába, altatókhoz, nyugtatókhoz fordulnak, alkoholban és hasonló dolgokban keresnek menedéket.

A jóga arra tanít, hogy békét és elégedettséget csak akkor találhatunk, ha lényünk és létezésünk minden szintjén helyreállítjuk az egyensúlyt. Tudjuk, hogy lényünknek számos vonatkozása van: fizikai test, mentál test, finomtest, kauzál test. Ha boldogok és elégedettek akarunk lenni, ezeknek mind egyensúlyba kell kerülniük. A jóga módszerei és technikái tökéletes utat kínálnak célunk eléréséhez: módszeresen és fokozatosan elvezetnek a testhelyzetek (ászanák), a légzőgyakorlatok (pranajáma), relaxáció, meditáció és pozitív gondolkodás révén a fizikai egészséghez, a békességhez és az önismerethez. Segítenek abban is, hogy megszabaduljunk illúzióinktól, komplexusainktól, amelyek abban akadályoznak, hogy boldog és teljes életet éljünk.

A jóga mindenekelőtt gyakorlati út, amelyen mindent magunknak kell elérnünk és megvalósítanunk. Senki sem adhat nekünk egészséget, boldogságot, elégedettséget. Ezeket sem megvásárolni, sem külső eszközökkel elérni nem lehet. Bennünk rejlenek és csak saját erőfeszítésünk gyümölcseként találhatunk rájuk és valósíthatjuk meg azokat.

Az önmegvalósításhoz vezető úton fokozatosan fedezzük fel belső tulajdonságainkat, érzéseinket, jókat és rosszakat egyaránt.
Azt mondhatjuk, hogy a jóga útja sokszor nehezebb, mint a vitéz harcos küzdelme, mert a jóginak belső ellenségeit kell legyőznie, a vágyat, a haragot, a kötődést, a kapzsiságot, a féltékenységet és a büszkeséget. Nagyon fontos, hogy ebben a csatában megértsük és elfogadjuk önmagunkat, és hogy készen álljunk arra, hogy feladjuk minden rossz szokásunkat, amely gúzsba köti igaz Énünket.
A jóga olyan gyakorlatok és módszerek rendszere, amelyek elvezetnek a megvilágosodáshoz, de csak akkor, ha bizalommal, fegyelemmel és szilárd elhatározással gyakoroljuk őket. Ezek a technikák egy ősi tudás kincsestárának részei, amelyeket spirituális tanítók hagyományoztak tanítványaikra az évezredek folyamán.

Namaste jelentése

A namaste igazi jelentése tehát: ‘Üdvözlöm a benned lakozó Isten(i)t’ – szeretettel, őszintén, tiszeteletteljesen. Az isteni szikra ugyanolyan mindenkiben, így lesz mindenki egy nagy egység része. Tehát amikor azt mondom Katinak, hogy namaste, akkor ez az üdvözlés nem Kati státuszának, társadalmi szerepeinek, testének, Katiról bennem kialakult képnek szól, hanem Kati egó mögött megpihenő önvalójának. Namaste tehát leegyszerűsítve az, amikor egy lélek üdvözöl egy másik lelket.

anjali_mudra.jpg

A namaste gesztus lehetőséget teremt arra is, hogy jógaórán a tanár és a diák jobban összekapcsolódjon energetikailag, egymásra hangolódjanak, hátrahagyva akár csak egy pillanatra is az egók teremtette illúziókat. A namaste köszöntés ideális esetben keretbe foglalhatja a jógaórát, de jellemzően az óra végén hangzik el, mert akkorra a gondolatok már lecsendesedtek, megnyugodtak az elmék és a jógateremben egy nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb légkör alakul ki, ami nyitottabb a befogadásra.

A namaste tehát egy nagyon egyszerű, mégis mély és tartalmas gesztus, amit legkönnyebben jógaórákon gyakorolható. Érdemes megfigyelni milyen töltéssel bír ez a mozdulat, ha már ismerjük igazi jelentését. Így hát nincs is más hátra, mint hogy:

Matracra fel!